»Če smo imeli kakršne koli dvome o delu fizioterapevtov, so se popolnoma razblinili, ko smo se začeli ukvarjati s covidom. Spoznali smo, kakšen pomen ima za rehabilitacijo bolnikov, ne glede na to, ali gre za postakutne težave ali dolgotrajni covid.«
»Po mesecu dni imajo težave vsaj tri četrtine bolnikov, ki so imeli tudi lahke oblike bolezni. Po pol leta ima težave manj ljudi, nekateri pa imajo hude težave še po letu dni.«
»Pri rehabilitaciji je nepogrešljiva respiratorna fizioterapija. Naše respiratorne fizioterapevtke še po sprejemu na naš inštitut ugotavljajo do 50-odstotno znižanje pljučne kapacitete, zmanjšano moč in vzdržljivost dihalnih mišic, zmanjšano učinkovitost in napade kašlja, še vedno zmanjšano nasičenost krvi s kisikom, spremenjene vzorce dihanja, težko dihanje …«
»Posledično se ti bolniki potem ne morejo kar tako enostavno postaviti na noge, hoditi...«
»Večina bolnikov je hudo utrujenih in ima težave s koncentracijo, spominom, z razumevanjem, pravijo, da imajo meglo v glavi.«
»Načeloma so k zlomom bolj nagnjeni starejši ljudje, ki že imajo tudi druge bolezni, poleg tega pa je rehabilitacija dolgotrajna.«
»Sem pričakoval še bolj, bi rekel, napeto, še bolj intenzivno vadbo, rehabilitacijo in me čudi, zakaj to rehabilitacijo, ki je povsem sprejemljiva, normalna, ocenjujejo kot težko.«
»S pomočjo fizioterapevtov in podpore družine sem počasi napredoval.«
»Upanje, da se bodo dogodile spremembe na bolje, dajejo sprejetje zakona o dolgotrajni oskrbi na domu in številne strokovne pobude tudi na področju rehabilitacije.«
»Res je, da smo imeli nekaj manj smrti, kar je vsekakor dobro. Ampak še vedno prihajajo novi in novi bolniki, huje bolni, ki potrebujejo oskrbo v bolnišnicah.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju